czwartek, 25 listopada 2010

Moje Miasto

Bieruń to małe miasteczko, w województwie śląskim, wchodzące w skład powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
W skład Bierunia wchodzi Bieruń Stary, Bieruń Nowy, Ściernie, Jajosty, Bijasowice i Czarnuchowice.Położone jest przy granicy województwa śląskiego i małopolskiego, którą stanowi Wisła. Sąsiaduje z miastami: Tychy, Oświęcim, Lędziny, a także gminami: Chełm Śląski, Bojszowy.Bieruń otrzymał prawa miejskie w 1387 od księcia opawsko-raciborskiego Jana II Żelaznego. Akt ten polegał na nadaniu praw wójtowskich Kusowiczowi za jego długoletnią wierną służbę. Zabytkami tego malowniczego, a zarazem pogodnego miasta jest nie wątpliwie Drewniany kościół cmentarny św. Walentego z lat 1598 - 1628
Drewniany cmentarny kościółek św. Walentego z przełomu XVI/XVII wieku. Zwany przez mieszkańców Bierunia, „Walencinkiem”, należy do parafii św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Dnia 14 października 1929 kościółek został uznany za zabytek, posiada relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdzona jest dokumentem z 28 lutego 1961.
13 lutego 2004, w wigilię odpustu św. Walentego, miasto ogłosiło tego świętego swoim patronem. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Kolejnym historycznym zabytkiem jest Kościół św. Bartłomieja z XVIII wieku
Pomnik Powstańców Śląskich.
Nie mozna też nie wspomnieć o Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1909. Bieruń chełbi się posiedaniem jedej z najwiekszych kopalni węgla kamiennego w Europie. Mowa idzie o Kopalni Piast.
Na terenie miasta znajduje się również kilka dużych zakładów pracy, m.in. kopalnia węgla kamiennego "Piast", zakłady tworzyw sztucznych i materiałów wybuchowych "NITROERG" S.A., Johnson Controls, zakłady mleczarskie: "Danone" i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu. Na terenie Bierunia występują bogate złoża kruszyw żwiru i piasku. Złoża te ze względu na ochronę środowiska nie są eksploatowane.

Jeżeli chodzi o transport to przez miasto przebiega droga krajowa 44 i linia kolejowa Mysłowice - Tychy oraz linia kolejowa Katowice - Oświęcim.

W Bieruniu działają trzy kluby sportowe: założony w 1925 roku KS Unia Bieruń Stary (poza sekcją piłkarską posiada sekcje: badmintonową i szachową), Piast Bieruń Nowy oraz Uczniowski Klub Sportowy "Maraton-Korzeniowski.pl". UKS "Maraton-Korzeniowski.pl" rozpoczął swoją działalność 19 listopada 1999 r. i jest klubem jednosekcyjny o profilu lekkoatletycznym ukierunkowanym na przygotowanie młodzieży poprzez zorganizowany trening do startów w dyscyplinie chód sportowy.

Znanymi bierunianami są: Stanisław Nagy - kardynał
Henryk Latocha - piłkarz, reprezentant Polski
Maciej Iwański - piłkarz, gracz Legii Warszawa

Tak po krótce wygląda historia mojego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz